środa, 24 października 2012

Innowacyjny prawnik wybiera mediację


W tegorocznym dodatku do miesięcznika „Forbes” pt. „Prawo dla przedsiębiorcy” (w lipcu 2012) znalazł się artykuł wskazujący 10 przyszłościowych trendów rynku prawnego. Kancelarie i prawnicy, którzy wpasowują się w nie zyskują według autorów miano „innowacyjnych”. Warto się temu przyjrzeć, gdyż aż 3 z nich bezpośrednio wpływają na potencjalne zwiększenie zainteresowania mediacją. Są to:

  • biznesowe podejście klientów,
  • prawnik jako ekspert i doradca strategiczny,
  • jasny i czytelny przekaz dla klienta.


Biznesowe podejście klientów do obsługi prawnej oznacza rychły zmierzch dotychczas popularnych form wynagradzania prawników. Stawki godzinowe, jako nie uwzględniające wielu aspektów konkretnej sprawy, wypierane są przez rozmaite modele wynagrodzenia ryczałtowego. Klienci chcą nie tylko kontrolować koszty rzeczywiste, ale też koszty alternatywne. Czasy tzw. „kryzysu ekonomicznego” sprawiły, że są oni nie tylko bardziej świadomi swoich praw, ale baczniej przyglądają się działaniom profesjonalistów. Dlatego właśnie coraz częściej wynagrodzenie lub jego element uzależnione są od rezultatu. Połączenie tego trendu z możliwością szybkiego zawierania elastycznych porozumień zrealizuje w pełni interes przedsiębiorców.

Na naszych oczach mija era prawnika-batalisty, który wytrwale i przez wszystkie instancje walczył z przeciwnikami na arenie sal sądowych. Przyszłość, szczególnie w biznesie, należy do prawników-ekspertów, którzy potrafią połączyć elementy prawa i ekonomii. Dzięki nim klient otrzymuje praktyczne rozwiązanie danego problemu, a nie wysoce abstrakcyjną opinię na temat samego prawa. Dzisiaj prawnik nie jest już najemnym rycerzem, angażowanym w chwili wybuchu wojny. Dziś powinien być strategiem, zaangażowanym od początku danego przedsięwzięcia, którego rady mają przede wszystkim do wojny nie dopuścić. Biegli w tej sztuce wiedzą także, że nie należy pozbawiać klienta wpływu na bieg sprawy i pozostawić mu podejmowanie kluczowe decyzje. Klient zawsze doceni partnerską relację.

Nawet najlepsza porada prawna jest niewiele warta, jeżeli jej adresat nie potrafi jej odczytać lub zastosować. Umiejętność zrozumiałego przedstawienia przez prawnika analizy prawnej i osadzenie jej w biznesowym kontekście nie jest żadną nowością, jednak już nie wystarcza. Innowacyjny prawnik powinien zaoferować swojemu klientowi prostsze, choć równie skuteczne jak proces sądowy rozwiązanie. Rozwiązaniem takim jest przede wszystkim mediacja.

Proponując mediację prawnik udowadnia, że stawia interes klienta na pierwszym miejscu i dba o jego finanse oraz czas. Stawia siebie w roli strategicznego doradcy, który wie, że długoterminowe relacje biznesowe jego klienta warte są ocalenia. Pozwala klientowi aktywnie wpływać na losy jego biznesu, czuwając nad całością projektu. Postępując w ten sposób realizuje interesy klienta, a jednocześnie inwestuje w relacje z nim. Innowacyjny prawnik z całą pewnością wybiera mediację.

Jakie przewidujemy trendy na rynku prawnym w nadchodzącym roku? O tym przeczytać można tutaj.


cc photo by OnlyByGrace via flickr

Spodobał Ci się ten post?
Skomentuj go lub podziel się nim.

O autorze:  Michał Ryszard Wysocki - stały mediator sądowy, asesor notarialny.Jeśli podoba Ci się zawartość tego bloga, polub stronę Prawnik w mediacji na facebook'u - będziesz mieć na bieżąco dostęp do ciekawych treści nt. roli prawnika w mediacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...