czwartek, 4 października 2012

Nowe forum dyskusyjne o mediacji. Salon mediatora - cz. 1Dnia 17 września miało miejsce istotne wydarzenie w pomorskim środowisku prawniczym. Pod egidą Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku powołano do życia inicjatywę pod nazwą „Salon mediatora”, jako otwarte forum konstruktywnej wymiany poglądów. Idea przedsięwzięcia jest tożsama z głównym celem bloga – popularyzacja mediacji wśród prawników: pełnomocników stron, sędziów, notariuszy, prokuratorów itp. Pomysłodawcami jest trójka mediatorów: Zofia Gruszecka, Magda Bellwon i Bartosz Poćwiardowski.

Gorąco kibicuję temu pomysłowi, dlatego też nie poprzestanę na uczestnictwie, ale będę relacjonował najistotniejsze wydarzenia kolejnych spotkań, aby przyczynić się do rozpowszechnienia dobrego wzoru płynącego z Gdańska. Poniżej krótkie sprawozdanie z pierwszego spotkania.

Zainteresowanie nowatorską inicjatywą okazało się spore, jak na poniedziałkowe przedpołudnie, gdyż na spotkaniu stawiło się aż 28 osób. Podział z uwagi na reprezentowane „zawody” przedstawiał się następująco:
- 12 prawników (głównie adwokaci i radcowie, ale też notariusze i prokuratorzy),
- 8 mediatorów,
- 7 sędziów i referendarzy,
- 1 pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Zgromadzeni podczas pierwszego - organizacyjnego zebrania wypracowali zasady i główne tematy do dyskusji w ramach projektu. Ustalono, że „Salon mediatora” będzie przedsięwzięciem cyklicznym, odbywającym się co 2 miesiące - w poniedziałki, w godzinach od 10:00 do 12:00. Każde spotkanie rozpocznie się przedstawieniem głównego tematu, po którym nastąpi moderowana dyskusja służąca wymianie doświadczeń uczestników.

Harmonogram na najbliższe miesiące przedstawia się następująco:

  • 19 listopada 2012 roku = temat: „Dlaczego trudno nakłonić strony do mediacji?”;
  • 17 stycznia 2013 roku = temat: „Bariery w kierowaniu spraw do mediacji w środowisku prokuratury i policji.”;
  • 18 marca 2013 roku = temat: „Ugody mediacyjne w sprawach cywilnych.”.

Istotnym osiągnięciem inauguracyjnego „Salonu mediatora” było zebranie i wzajemne przedstawienie oczekiwań poszczególnych środowisk względem spotkań, siebie nawzajem oraz instytucji mediacji jako takiej. Prezentację i omówienie tych oczekiwań przedstawię Państwu w poście "Oczekiwania prawników".

Wszystkich zainteresowanych zapraszam także na kolejne spotkania – wstęp jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Tych, którzy nie będą mogli się z nami spotkać w Gdańsku zapraszam do śledzenia relacji na blogu. Tu znajdą Państwo sprawozdanie z kolejnego spotkania - "Salon mediatora - cz. 2".

photo by kbjesq via flickr

Spodobał Ci się ten post?
Skomentuj go lub podziel się nim.

O autorze:  Michał Ryszard Wysocki - stały mediator sądowy, asesor notarialny.Jeśli podoba Ci się zawartość tego bloga, polub stronę Prawnik w mediacji na facebook'u - będziesz mieć na bieżąco dostęp do ciekawych treści nt. roli prawnika w mediacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...