wtorek, 30 kwietnia 2013

Co robić, gdy wszystkie próby pozasądowego rozwiązania problemu zawiodły? (Repost)

Repost wpisu Łukasza Łanieckiego z bloga 
Pozasądowe Rozwiązywanie Sporów 


Jeśli osoba próbowała "wszystkiego" i trafiła do sądu, to najprawdopodobniej próbowała czegoś dalece nieskutecznego.


Od osoby będącej stroną sporu często można usłyszeć następujące stwierdzenia: "Oczywiście, że próbowałem z nimi rozmawiać. Próbowałem już wszystkiego. Żadne argumenty nie są w stanie ich przekonać. Nie działa nic." Sam też często to słyszę. 

Najczęściej usłyszy to prawnik, do którego sprawa trafi, po tym jak te "wszystkie" sposoby zawiodą. Najczęściej osoba, która wypowiada te słowa jest absolutnie przekonana, że rzeczywiście mowa jest o wszystkich dostępnych sposobach pozasądowego radzenia sobie z problemami. Najczęściej też ta osoba jest w ogromnym błędzie. 

Słowo "wszystkie",  które pojawia się niemal zawsze w tego typu wypowiedziach odnosi się do wszystkich sposobów znanych tej osobie, a nie do wszystkich sposobów dostępnych w ogóle. To jest zasadnicza różnica. Gdyby bowiem wszyscy byli ekspertami w zakresie zarządzania konfliktem, sztuki skutecznej komunikacji, negocjacji czy perswazji zdecydowana większość sporów, które trafiają do sądów w ogóle nie miałaby prawa się w nich pojawić. To jest też pierwsza rzecz, którą należy uświadomić osobie będącej stroną sporu. 

Jeśli ta osoba próbowała "wszystkiego" i sprawa trafiła do sądu, to najprawdopodobniej próbowała czegoś dalece nieskutecznego. Tweetnij to!

Jednocześnie ona sama nie zna innych sposobów  dlatego twierdzi, że nic nie jest w stanie zmienić nastawienia drugiej strony sporu i doprowadzić do rozwiązania problemu. Niestety, dla większości prawników (i innych doradców w sporze) takie stwierdzenie jest wystarczającym dowodem na to, że wszelkie pozasądowe sposoby rozwiązania sporu zostały już wypróbowane i zakończyły się fiaskiem, a to oznacza, że w takiej sytuacji nie ma już innego wyjścia, jak tylko najszybciej skierować sprawę do sądu. Moim zdaniem, w większości przypadków ci prawnicy i doradcy nie mogą się bardziej mylić.

Dobry doradca w sporze rozumie, że wszystkie sposoby, o których mówi strona sporu to wszystkie sposoby znane tej osobie, które stanowią zaledwie część wszystkich sposobów dostępnych w ogóle, i najczęściej chodzi o część, która nie przynosi zamierzonego rezultatu, a niejednokrotnie pogarsza nawet sprawę.

Czekam na Twoje komentarze i reakcje
Dziękuje Ci za przeczytanie tego wpisu. 

Zdarzyło Ci się usłyszeć podobne wypowiedzi od stron będących w sporze?    

Do zobaczenia w komentarzach! 

photo by Snazzo/ flickr

Spodobał Ci się ten post?
Skomentuj go lub podziel się nim.

O autorze: Łukasz Łaniecki - dyplomowany mediator, negocjator, trener z zakresu zarządzania konfliktem. Autor bloga Pozasądowe Rozwiązywanie Sporów.


Jeśli podoba Ci się zawartość tego bloga, polub stronę Prawnik w mediacji na facebook'u - będziesz mieć na bieżąco dostęp do ciekawych treści nt. roli prawnika w mediacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...